ECTS @ IUE ECTS @ IUE ECTS @ IUE ECTS @ IUE ECTS @ IUE ECTS @ IUE ECTS @ IUE

Gebze Hakkında


Gebze (eski adı, Dakibyza ve Libyssa olan) Kocaeli’de bir sanayi ilçesidir. Marmara Denizinin kuzey kıyısında, İstanbul’un sınır komşusu olan Gebze, Kocaeli’nin en büyük ilçesidir. Nüfus yoğunluğu bakımından çok hızlı bir büyüme gösteren ilçe, Türkiye endüstriyel üretiminin yaklaşık %15’ini karşılamaktadır. Gebze Teknik Üniversitesi, uygulamalı eğitim, staj ve çevre şirketlerle kurulan ilişkiler aracılığıyla ilçenin bu konumundan en iyi şekilde faydalanmaktadır.

Kocaeli şehri ise Marmara Denizi kıyısındaki İzmit Körfezi’nin doğal durumu ve boyutundan dolayı büyük bir doğal liman işlevi görür. Dolayısıyla Kocaeli’nde birçok liman tesisi bulunmaktadır.

Gebze bir taraftan Marmara Denizi kıyısında kürek sporcularını diğer taraftan muhteşem yürüyüş parkurları ile doğa sporcularını ve fotoğrafçıları misafir etmektedir. Gebze’ye 10 km uzaklıktaki Ballıkayalar Tabiat Parkı 1.5 km’lik bir yürüyüş parkıdır. En yakın yerleşim yeri Tavşanlı köyüdür. Ballıkayalar Vadisi dağcılar tarafından sık sık ziyaret edilen bir yerdir. Su birikintileri ve şelalelerden sonra travertenlere ve son olarak Ballıkaya deresine ulaşır ve doğal bir yürüyüş yolu oluşturur. Kanyon, kamp yapılabilecek alçak düzlüklere sahiptir. Patika doğu ve batı kayalıkları birbirine bağlayarak fotoğrafçılara muhteşem gün doğumu ve batımı sahneleri yakalama fırsatı sunar.

-->